SALTANAT KAYIĞIİŞTE CİDE'MİZDE YAPILAN SALTANAT KAYIĞI MAKETİ.

SALTANAT KAYIĞI (SULTAN KAYIĞI)

           Saltanat kayıkları en göz alıcı şekli ile 16. ve 17. yüzyıllarda yapımı başlamış olup ilk olarak Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra kullanılmaya başlanmıştır.

           Sultan Kayıkları’nı “Padişahın ve yakınlarının Cuma selamlığı törenleri, günlük geziler, kılıç kuşanma, tahta çıkma, eski saraya nakledilme, ava çıkış, Ramazan eğlenceleri, harem kadınlarının ziyaretleri vs. gibi çok amaçlı olarak kullanılmıştır. Saltanatı ve devlet kudretini simgeleyecek ölçüde süslemelerle yapılmış tekneler olarak tanımlanmıştır. Sultan Kayıkları’nın uzunluğu genellikle 30–32 m. kadar, yüksekliği ise 2.5-3 m. olurdu.  Bütün gövde kenardan süslemelerle bezenir ve bu süslemeler bas ve kıç taraflarında doruk noktasına ulaşır. Sultan Kayığı’nın en göz alıcı kısmı saltanatı temsil eden köşkleridir; başları uzun ya da kıvrık olur. Kıç ve baş süslemeleri çeşitlilik içerir ve üzerlerinde altın yaldızlı oymalar vardır. Kayıkların bas tarafında, ayrıca ahşaptan veya gümüşten yapılmış kartallar ve deniz kuşları bulunur. Kırmızı ve beyaz parlak kıyafetleri 14 çifte bölünmüş olarak 28 kürekçi dikkat çekici bir ahenkle hep beraber hareket ederler, kolonlarla tutturulmuş gösterişli bir çadır Sultan’ın oturduğu parlak ve yaldızlı köşkü örterdi.

         Osmanlı imparatorluğu döneminde padişah ve ailesinin kullandığı Sultan(Saltanat) kayıkları adı verilen kayıkları canlandırma amacı ile o tarihten sonra ilk kez bir örneği Kastamonu İli Cide İlçesinde bulunan tersanede inşa edilmiştir. İnşa edilen Sultan Kayığı 31 metre uzunluğunda, 35 yolcu kapasiteli ve 12 kürekçinin çektiği bir kayıktır. Motorlu teknelerden daha hızlı hareket etmektedir. Ham sarıçam ve meşe ağacından yapılan kayığın yapımında kestane ağacı da kullanılmıştır. Beşiktaş Deniz Müzesi’nde ki örneğine uygun olarak imal edilen sultan kayığı 12’si işçi, 3 elektrikçi olmak üzere toplam 15 usta tarafından 3 ayda Cide ilçemiz de tamamlanarak hizmete sunulmuştur.

 

 KAYNAKLAR;

http://www.sultankayiklari.com/tarihce.html

http://www.floor.com.tr/sultankayiklari16.htm

http://www.ntvmsnbc.com/news/432420.asp

http://www.tumgazeteler.com/?a=229612

http://www.arkitera.com/v1/haberler/2002/09/09/kayik.htm

Yat İmalatı Şirketi Sahibi “Kenan ÇAKIR”

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !